29 Mart 2013 Cuma

Bİr limon,bir yumurta ,bir film ..


Zaman : Dün akşam ,iş çıkışı
Mekan : Annemin ev 
Oyuncular : İrem&Deniz kuzenler 
Yrd.Oyuncular :Bir limon ,bir yumurta ..

İşte bizim evin neşeleri bu karede :)Bu nefis karenin ardından  İrem ile eve geçtik,  yine rutinimiz ders çalıştık , biraz oyalandık , o uyuduktan sonra ben de uzun zamandır izlemek istediğim hep ertelenen bu filmi izledim.
Başka Dilde Aşk ..
Harikaydı, Mert Fırat ,Saadet Işıl Aksoy tam not almışlar bu film ile zaten.Ama yan karakterler ve yaşamları da hayli güzeldi.
Lale Mansurun performansını hep beğenirim, Emre Karayel her tür role uyabilecek bir oyuncu ;)
Ayrıca barmen Cem rolünde Ulaş'ı görmek de güzeldi ;) Ulaş  benim kimya öğretmenimin oğlu, daha bizler  küçükten belliydi  iyi bir oyuncu olabileceği ;)
28 Mart 2013 Perşembe

dün akşam


Yemekten sonra klasik kızımla ders tekrarı seansımız kısa sürdü, İrem sınavlardan bunalmıştı.Proje ödevlerine göz attık , müzik dersinden ,Ege yöresine ait 3 türkü yazılıp bir tanesi de ezberlenip söylenecek ..
Başladık araştırmalara .. Ege yöresi, bildiğin Zeybek ağırlıklı iki söyle üç düşün tarzı :)
Söylemesi öyle zor ki ! 
yani bir çocuk için..
Neyse bir tanesini seçtik ve İrem bir kez dinleyip başladı söylemeye ,elinde tv kumandası ,gözler kapalı çok hoştu :)
Sonrasında cıvımasak iyiydi , ama çok güldük ,eğlendik :)
İRem uyuduktan sonra  bu filmi izledim ;) Sevgili Lale 'nin bloğunda okumuş not almıştım ,hazır dizilere de ara vermişken iyi oldu ;) Hem filmi de çok sevdim, çok düşündüm..
Uyku da tutmadı sonra haliyle..
Aynı adlı romanını da okumak dileğiyle dedim, yumdum gözlerimi ;)KAPI
THE DOOR


Fİlmin tanıtımından ;

İki kadının arkadaşlığı nereye varabilir? Sinemasal öykülerin ustası Macar yönetmen István Szabó'nun 1960'larda geçen son filmi işte bu sınırları keşfe çıkıyor. Filmin başrollerinde bütün karizmasıyla Helen Mirren ve Başkalarının Hayatı filminden tanıdığımız Martina Gedeck var. Roman yazarı olmak isteyen Magda, günlük işlerinde yardımcı olması için yaşlı çamaşırcı Emerenc'i ikna eder. Hizmetleri kusursuz olsa da Emerenc huysuz, ters ve katıdır. Geçmişi meçhuldür; kasabada hakkında şüphe ve dedikodular yürümektedir. Zamanla, tüm tuhaflıklarına rağmen Emerenc ile Magda arasında garip olduğu kadar sağlam bir bağ kurulacaktır.


26 Mart 2013 Salı

pamuk hava

yanlış okumadınız pamuk helva değil pamuk hava ..
sabah rutinimiz İrem ile çıktık evden ,anneme gidiyoruz karşı apartmana :)


İrem : hiii anne havaya bak  , çok güzel !
ben: hımm evet yumuşacık..
İrem : anne hava pamuk gibi bak pamuk hava ! 


 bir yandan elleri  ile havayı yoklamakta olan kuzu , onu seyrimden habersiz güne böyle başladı ..
İrem havanın ,ben İRem'İn tadını çıkartarak başladık güne , daha ne olsun ? değil mi :)


Sen kendin pamuksun 

18 Mart 2013 Pazartesi

haftasonu bilançosu

sorsalar hafta sonunuz nasıl geçti, nasıl bilirdiniz diye ?
kardeş kokulu günlerdi derim ;)

cumartesi günü İrem kursa gidince bende bir hamaratlık bir işlenme hasıl oldu.Geçirdiğim gribe savaş açmış kolları sıvamıştım artık . Ev işlerimi bitirip oturmuştum ki, kardeşim Burcu aradı.Oğlu, Deniz cumartesi sabahları okulun spor kursunda.Cuma akşamı Mustafa ve Deniz sözleşmişler , cumartesi kurs çıkışı bize gelmesi konusunda.Burcu 'ya e hadi al çocuğu da gel dedim.Dersleri , ödevleri diyecek oldu.Onları da al gel oyun arası yaptırırız dememle mutfağa koştum.Her çocuğun rüyası nuhun Ankara makarnası derken, annem aradı , çocuklara tavuk yaptım, pilavı ve çorbası ile dedi. Eh makarna bekleyebilirdi.Ben ne yaptım bir kek çırptım :) Üzerine evdeki tuzlu bademlerden koydum diye çok güldüler ama yakışmıştı güzel olmuştu gnam gnam tükettiler :D
Çoluk çocuk toplaştık ben içtiğim ilacın etkisindeyim sersem gibiyim ama İrem ile odasına girdik , biraz matematik ,türkçe çalıştık.O ara Deniz de annesi ile salonda okuma yapıyordu..
Alper de iş çıkışı bize geldi.Mustafa bize pazardan çeşit meyve, sebze ve balık taşımış ..balığı kızartmış bize de afiyetle yemesi kalmış :)
Bİr ara evin hali tam şenlikti ama..

Pazar  sabahı erkence uyandık, hazırlandık çıktık.Bugün eşimin ablası Sebuş'umuzun doğumgününü kutlayacaktık..
Buca'da kahvaltı masasında toplandı kardeşler,çocuklar.. Ardından pastanın kesilmesi , açıkhavada yapılan hoş sohbetler ile geçti.Ama ben hastalığın bana bıraktığı bu sersemlik hali ile başetmeye çalışıyordum ve biraz keyfim kaçıktı..

Eve dönüş benim için mutfak İRem için türkçe çalışmak demekti ..
Haberler başlayana dek mutfaktaydım ve haber izlerken de ütü yapıyordum..

Nihayet survıvor başladı ve ilk izlenimlerle mırıl mırıl izledik ailecek..
Gönüllüler  kaslı maslı, iddialıydılar ama ünlüler dişli çıktı :D

ve ben the mentalist 5.sezona geçiş yaptım , ama geç yattım..şimdi bu hastalık nasıl geçsin değil mi bünyeden ,dinlenmeden ..neyse ki Pazartesi !

15 Mart 2013 Cuma

enginar'ı nasıl bilirsiniz ?


Müjde Ar'ın kardeşi der Mustafa olsa şimdi ..

Baharın gelişi ile etraf yeşillenir, ot sezonu açılır benim için sırası ile çağla badem, enginar,erik ve semizotu günleri başlar.

Bu haftasonu pazardan enginar alıp şööööyle bir doldurayım ,ev halkı da sevindirik olsun o la la ! derken ;
olaylar şu şekilde cereyan etti ;

dün akşama yemeğimiz yoktu, İRem nasıl oldu hem ondan haber alırım hem anneannede mi yiyecekmiş filan konuya girerim , bizim de yemeğimiz yoktu derim yarım ağız niyetle aradım annemi.İrem açtı telefonu , anneannem meşgul dedi, ben de ona vızıldadım ..Annemin enginar doldurduğu ve bize de zaten yapacak olduğunu duyunca bir bayram havası esti midemde :D

Akşam gidince annem zafer kazanmış komutan edası ile , hepinize aldım  ( kardeş aileyi de kastediyor) seviyorsunuz , taze taze  dedi. Ellerine sağlık pek de güzel olmuş idi.

Yine dün  eşimin annesi Ayşeanne ile telefondaydık.İrem cuma günleri okul çıkışı babaannesine gidiyor biz de iş çıkışı uğruyoruz ve güzel yemeklerinden nasipleniyoruz  anne sofrasının..İşte o telefonda anne sesinin en çıngırtılısından " enginar çıkmış yapıcam size " şeklinde  duyduklarımla kulaklarım bayram etti bu kez.

Enginarın fazlasından zarar gelmez hele ki ne zahmetle yapılan dolmasından ;)

Ellerinize, fikirlerinize sağlık anneleeeerrr de, ben haftasonu ev halkını sevindirecek övgüler toplayacaktım :D Haydi şimdi börenk mi açarım, tatlı mı yaparım çıtayı yükselltiler anacım peh !

buyrun işte bahsi geçen yemek budur !
görseller alıntıdır ,,11 Mart 2013 Pazartesi

geçmiş günlerin bilançosuBazen durağanlaşıyor insan.O da bir ihtiyaç, duyguların,düşüncelerin inzivaya çekiliyor.Hayat devam ediyor tüm olan biteni ile..
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladık cuma günü.Biz günün anlam ve önemini biliyoruz zaten, İrem'e de bahsedeyim dedim, baktım henüz erken..
Şirkette çalışan nadir bayanlardan biriydim o gün , kırmızı karanfil klasiğimizdir şirkette onu kabul buyurduk..
İşe güce dalmışken baktım Musticim minik bir bahar demeti ile geldi, anlarız biz birbirimizi, biliriz kıymetimizi ;)

En güzel çiçekler İrem'den geldi, bu günleri hatırlayıp kutlaması ,düşünmesi,dillendirmesi bile güzel ;)


bahar ..

İremimin  rengi tabii ki mor :)
Cumartesi günü yenilenme zamanı idi.İrem'İ kursa bırakıp kuaförde aldım soluğu bir gelinbaşı bir ben sabahın köründe :D
yaşasın kızıllık ! dedikten sonra İrem'İ aldım yeniden aynı kuaföre gittik, kızımın saçlarını biraz kısalttık , toparladık ,sonra anne-kız gezmesi yaptık.
Yağmur şiddetini arttımaya başlarken eve döndük..
Biraz derler ,ödevler, biraz keyf derken akşam oldu.Asteriks ve Oburiks izlendi keyifle :)
Pazar  gününü yazmayacağımdır , çok yoruldum zira :(
neyse ki Pazartesi !!

HErkese mutlu haftalar :)

5 Mart 2013 Salı

çağla bademm

çıkmış dedi İrem.
annem dedim alsaydın külahta azıcık da bana getireydin ..
yok dedi, olmamıştır diye almadım...
ah anacım , olmamışı makbuldür çağla bademin ..
O ki, baharın müjdecisi,
o ki eriğin habercisi,
o ki dişlerimin bayramı ..
nassıl canım çekti bak şimdi.. olsa da yesek ..

bir de Çağla arkadaşımın , cankuşumun ismi .bundandır bir de çağla badem sevmelerim ..
 " İRemmm  gelirken  bir külahta  alıver yavrucum annecin sebeplensin "

İç ses : ( evrene gönderdim mesac, sabah unuttum da çocuğa söylemeyi )

4 Mart 2013 Pazartesi

Bahar yazılarıyazmayı seviyorum.
aşağıdaki resmi az önce çektim.Bahardalı çok severim.Yürüyüş yapıp döndüm masama..
Haftasonu  sezonu açtık , ilk pikniğimizi yaptık.İrem kursa gittiğinde ben yürüyüş yaptım.Hava o kadar güzeldi ki içeri girdiğimde eşime " haydi İrem'İ alıp vuralım kendimizi doğaya " dedim.İrem 'e sürpriz oldu.Çİçekliköy bize en yakın mekan, girişinde de hazır mangal ve yiyecek marketi imkanı sağlıyorlar.Mangalımızı yaptık, karnımızı doyurduk , oradan çiçek toplamaya niyetle epey dolaştık.
Eve döndüğümüzde açık hava çarpmış , hepimiz bir köşeye dağılduk ,  iyice bir ev keyfi yaptık.
                             
                            İrem'İn binbir çiçek demeti                                    Kızım mangal başında ;)


Pazar sabahı geç vakit kalkıp kahvaltımızı yaptık, annem de katıldı bize ,seviyorum pazar sabahı evde kurulan sofraları ..Her defasında değişik bir şeyler yapmaya çalışıyorum, gözleme, krep gibi ..Bu pazar ekmeklerin üzerine bir dilim kaşar, salam ve domates koyup ızgara kısmında kızarttım.Çok pratik oldu ve kısa sürede ;)
İrem sürekli ödev yapıyordu.Ondan çok ben sıkıldım , arada mutfağa kaçamaklar yaptık .Bir yandan  yemekle uğraşırken bir yandan da bisküvili,pudingli pasta yapıyordum ki ,İrem imdadıma yetişti ve bu pastayı o yaptı :)

Sıkıldığımız anlarda ilginç görüntülere sahne oldu bizim ev ..İşte banyo sonrası yüz kremi ve pantolon kemeri ile kızılderili şefi İrem karşınızda :D


Dün akşam İrem uyuduktan sonra başladım dizimi izlemeye.The Mentalist 3.sezon finali iki bölümden oluşuyordu.Çok çok güzel bir finaldi.Genelde final bölümü hüzün yaratır insanda değil mi , hani sevdiğiniz diziye ,oyunculara bir süre veda zordur.Ama ben tam aksine heyecan doluyum.Çünki geriden geliyorum ya, 4.sezona geçeceğim bu akşam sabırsızlanıyorum ;)

Bu arada kitabıma başladım giriş kısmındayım , ama kelime oyunları sarmaya başladı beni :)

Geçen haftanın en önemli olayı İRem'İn uzay kampı ziyareti idi.Bu geziler çocukların özgüveni açısından da çok önemli ;)

Bu yazımı geçenlerde nette dolaşan ve çok beğendiğim bir kare ile sonlandırıyorum .Mutlu haftalar olsun ..
Resim yazısı ekle
1 Mart 2013 Cuma

Ayşegül 'üm göndermiş okuyalım diye ..Nasıl mutluyum şu an anlatamam ..

Geçenlerde  blog arkadaşlarımızdan sevgili  annemahsustan  ile eş zamanlı okuma etkinliği gerçekleştirdik.Çok da zevkliydi bizim için, paylaşımlarımızı çoğalttı ve müthiş keyifliydi.
Bunu sürdürmek istedik  ve Ayşegül'den bugün bir paket aldım ,ağzım kulaklarımda ,latte eşliğinde başlıyorum okumaya..Teşekkür ederim minik notların arkadaşlık edecek bana ;)
Ece Temelkuran ve Düğümlere Üfleyen Kadınlar ...

Mart kapısı aralandı

evet bugün mart ayı başladı , mart kapıdan baktırır sümbül ,leylak ,papatyalar açtırır ..
Oh baharı çok seviyorum .Hayallerim renkleniyor, umutlarım yeşeriyor .
Ne gam kalıyor ne keder ne hüzün ..
Bol görselli bu yazıya başlıyorum :)
Gece geç yatıyorum , the Mentalist izlerken kendimden geçiyorum sanırım.. Sabah uykusuzluk bir kırıklık vardı bünyede. Günün ilk neşesi imzakarın ile geldi, sonra mail grubumdaki arkadaşlarımın varlığı, yakın bir arkadaş ,ile yapılan günün ilk sohbeti derken uyum sağladım gitti.
Takvimlere bakıyorum iş yerinde odamda hepsi yenilenmiş, yeni bir ay , yeni sayfalar açılmış.Umarım hepimiz  temiz bir sayfa açarız geçmişe dair ;)

ne diyordum görseller evet nereden başlasam; ilk baharın renkleri diyelim mi ;)


evde İrem ve eşim tarafından sulanıp beslenen ilk bahar müjdecisi :Dün yürüyüş sırasında topladığım papatyalar 


Bu da bizim evin bahar rengi ;) İRemimiz ..
İzmir 'e bahar düşünce herkes sahillerde alır soluğu , Bostanlı Sahil'den görüntüler..
çekimler tabii eşime ait..


Derken ; haftasonu da geldi.Bu akşamdan başlayan tempomuz umarım bahar havası ile birleşir ve verimli geçer.Bu haftasonu da yürüyüşlerime hız vermek istiyorum.İrem'İn kurs ve ders programları arasına gezme tozma sıkıştırırsak oh süper olur :)
Herkese iyi haftasonları dilerim.