30 Nisan 2013 Salı

bizim evde son durumBizim evde son durum budur.İsimleri sürekli değişiyor ben de 1 numara ( İrem'İn avucunda ) ,2 numara (yerde yatan) , 3 numara ( kara olan) diyorum.
Hepsi çok şirinler, 2 numara özürlü doğdu sanırım , sol tarafı tutmuyor gibi, ayaklarının üzerine kalkamıyor ,yuvarlanıyor ..
kıyamıyorum ona hiç..
dün öğretmene izletmiş İrem görüntülerini, pazartesi günü okula gidecekler  kırmızı kurdela mı bağlasam boyunlarına aceba :)

sonra , sonrası yok bence, bahçeli bir yere verilecekler ne yapalım..

notumuzu da aldık performans ödevinden, bir ödevi daha başarı ile sonuçlandırmanın haklı gururu içindeyiz.Yıllar geçtikçe umuyoruz ki ödevlerin boyutu büyümesin efenim, bir fil bir at yavrusu istenmesin sevgi ve selamlar :)

26 Nisan 2013 Cuma

Proje Ödevleri part 1 : civciv çıkacak kim çıkacak ?


Yeni bir yazı dizisi başlıyor , proje ödevleri , maksat bizden sonra gelen velilere faydamız olsun ;) 
Az önce İRem aradı, bir mutlu bir neşeli..


İ : fen ve tek.proje ödevi verdi öğretmen hepimiz çok sevindik . 

Z.A (zavallı anne ) :ivit yavrum neymiş ; 

İ: köy yumurtası alıp evde uygun koşullarda civciv çıkartıp ! civciv buluşma gününde sınıfa götürüces olley olley olley 

Z.A : neeeeeğğğğğğ 


yazmışım 4 Nisan 2013 tarihinde .

bu yazının üzerine 06.Nisan.2013 Cumartesi günü her sorumlu baba gibi Mustafa da başladı pazarda köy yumurtası aramayaaa...

bulmuş , geldi.Düzenek kuruldu,internetten araştırıldı yetmedi Akhisar'dan amcam arandı değerli bilgilerinden faydalanıldı.
Olur mu olmaz mı yok yok çıkmaz da çıkarsa sürpriz olur diye diye geçti 21 gün..

şimdi adım adım görsellerle anlatalım :)

Fen ve Teknoloji dersi 4.sınıf proje ödevidir.
Köy yumurtasından civciv çıkartma :
Malzemeler : kutu , köy yumurtası (horozlu bir kümesten olacak) , ampul , termometre , su,kap .. Düzenek kurulurken, hava alması için karşılıklı gözler açıldı.


Kap içinde su koymalıyız ki nemli ortam sağlansın ;)


Termometre ölçüldü 37,5 dereceye ayarlanacak şiddette ampul takıldı.

 İrem yumurtaları işaretleyip sırayla yerleştirdi.

  ve hazırız .

 derken , ıslak mendiller yelkeli misali monsterhıgh bbeklerin ayaklığına tutturulmuştu.
yumurtalar her sabah ve akşam altüst yapıldı,çevrildi.
  21 günün sonunda (aslında kutuya atılan tarih 27 nisan ama erken doğum ile) ilk civcivimiz dünyaya geldi.Onu bulduğumuzda bu şekilde kendinden geçmişti.Şimdi tüm dileğimiz , okulda civciv buluşma partisine kadar sağ salim olması :)

hoşgeldin Leyla ..

Bu kalp ..

bunca heyecanı kaldırmaz !

Akşam yemeğimizi babaannemizde yemiş muhabbet ederken sevgili Banu'dan bir mesaj aldım, imza karın ile ilgili çok güzel gelişmeler yaşanıyordu.Kitap matbaadaydı ,kalbim yerinden çıkacaktı..Çevremle bu güzel haberi paylaştım mutluluk sarhoşuydum ve çantalarımızı sırtlanmış ,tüm haftanın yorgunluğu ile eve yol almıştık.İrem hemen eve girmek istemedi.Arabanın bagajından plastik topumuzu alıp voleybol oynadık..Derken topumuz patladı ve kafalarda yerini aldı.İşte tam bu sıra ben ve çıktım.Ekip papatya toplayıp gelecekti ..

Eve girdim, elimi yüzümü yıkadım huzurla .. Salona geçip ışık açmamla o sesi duydum " cik cik" devamı geliyordu, elimde telefon yatak odasına kaçtım , kapıyı kapatıp bir yandan Mustafa 'yı arıyorum bir yandan pencereyi açtım sesleniyorum " İreeeem koş koş civciiiiivvvvv"
Onlar bir heves koşadursun, odadan bir cesaret çıkıyorum.Duygularım çok karışık , seviniyorum çünki çocuğum sevinecek, heyecanlıyım çünki yaptığımız iş meyvesini verecek, korkuyorum çünki Alektorophobia(m) var yani ben bir tavuktankorkanım :(
ve daha geride 14 yumurta var ..

civcivin hikayesi de uzun daha önce blogta burda bahsetmiştim, birazdan detay vereceğim.. işte karşınızda Leyla :)


25 Nisan 2013 Perşembe

Kitap Fuarından kalanlar..

Fuara her zaman olduğu gibi heyecan ve coşku ile gittik.Gerçi sevgili Müge'yi kaçırma telaşımızla soluk soluğa girdik içeriye ve Yitik Ülke yayınlarında aldık soluğu ama olsun :) Ve bu heyecan  ve telaşla fotoğraf çekmeden ayrılmışız yanından :(
Müge Sandıkçıoğlu, İmza:Kızın yazarlarından , İzmirli, bu kitap sayesinde tanıdım ve çok sevdim ben Müge'yi ;)

Şimdi elimde onun ikinci bebeği, Göçmen Ruh ile geziyorum,okuyorum :)
işte fuardan geriye bana kalanlar ;)


Bugünlerde blog konusunda çok tembelim kabul, diğerine kitapladans'a da eklemem gereken kitaplar var ,silkelenmek lazım .. haydi bakalım :)

19 Nisan 2013 Cuma

18.İzmir Kitap FuarıÖnümüzdeki hafta kimselere randevu vermeyin ;)
önce fuar etkinlik programına göz atın derim :))

Yarın İrem'İn bir okulda sınavı var, çıkınca soluğu Kitap Fuarında alacağız :))

heyecan verici ;) ayrıca imza:kızın yazarlarından Müge Sandıkçıoğlu ikinci ve yeni kitabının tanıtımı ve imza günü var.Cumartesi ve pazar günlerinde olacak Yitik Ülke yayınları standında ;) yarın uygun saatlerde orada olmak çok arzu ettiğim birşey..umarım sınav çıkışı o saatlere denk düşer ;)

http://www.izmirkitapfuari.com/  adresinden detaylı bilgi edinebilirsiniz :)

10 Nisan 2013 Çarşamba

yanlış film

Dün akşam İrem uyuduktan sonra Mavi Pansiyon'u izlemeye heveslendim .İzledim.Bu filmi nereden duydum, Halil Sezai 'nin ilk albümünü dinlerken nette Yanıma Gel adlı şarkının bu filmin müziği olduğunu gördüm  ve görüntülerini izledim .Filmi bu nedenle merak ediyordum.Benim için önemlidir dinlediğim ,sevdiğim bir şarkı, bir ezgi,görüntü ile birleşince aklımda yer eder , zevk alırım :) geçenlerde laleninbahçesi Lale de izlediğini paylaştığında yine aklıma düştü.
Filme dönecek olursak:)


" Başarılı ve yakışıklı bir mimar olan Ahmet (Yunus Güner), Elif'le (Zeynep Beşerler) evliliğinin hüsranla sonuçlanmasının ardından aşka inancını kaybetmiştir. Ancak, kendini toparladıktan sonra gözde bir çapkın olarak hayata geri döner.

Aradan geçen yıllarda her yaz olduğu gibi tatil için Ege sahilindeki "Mavi Pansiyon"a giden Ahmet’in ilgisini, aynı yerde kalan iki kız arkadaş çeker; Bahar (Fadik Sevin Atasoy) ve Esra (Özlem Tekin). İkili, çok yakın arkadaş olmalarına rağmen farklı karakterlere sahiptir, özellikle aşk konusunda… Esra daha rahat ve aldırmaz görünürken Bahar, romantik ve duygusaldır. Zıt karakterli iki güzel kadın ve yalnız, aşka uzak ama çapkın bir adam...

Mavi Pansiyon’da yaşanan ilişkiler bununla bitmez; Pansiyon sahipleri olan çift Zeynep (Pelin Acar) ve Kerim (Nail Kırmızıgül) ile, tatile gelmiş bir çift olan "Almanya'lı" Halil (Veysel Diker) ve karısı Erica (Nathalie Griffin) de aynı günlerde aşkın farklı yüzleri ile tanışırken Koray (Tan Sağtürk) ise iki güzel arasında kararsız kalan Ahmet’e iddialı bir rakip olacaktir.

O yaz Mavi Pansiyon'dakiler için aşkın bilinen kuralları yıkılır."

Sinamaturk'ten alıntıdır.

Fİlmin müzikleri, Bodrum sahneleri filmi izletti bana, bazen o rakı sofrasında olmak istedim, bazen gece yakamozlarında ..
Esra ile meditasyonda , Bahar ile yüzünün yansıttığı hüzünde..

Ahmet , Ahmet'İ sevemedim ben ta ki son sahnede hıçkırıklara tutulana dek..

Yan karakterlerin hikayeleri de ruha ,duyguya dokunan cinstendi.

Ancak; sanırım ben filmi ya eksik izledim bir yanlış vardı ya bilemedim .. Mesela Zeynep Beşerler'in adını görünce şaşırdım çünki ona rastlamadım ben filmde :D
bir de Yanıma Gel şarkısını hiç duymadığım için, gece yatmadan açtım onu dinledim  :)))


8 Nisan 2013 Pazartesi

İşte bir pazartesi sabahı daha yeni bir haftaya başladık.Haftasonlarının ezip geçen halleri en şatafatlı haliyle devam ediyor.
Cumartesi günü eve kümes inşa edildi, sorumluluk sahibi ödev babası (biz ona Mustafa diyoruz)  pazara kurulan köylü pazarı kısmından ve hatta iki değişik yerden toplam 15 yumurta alıp gelmiş.Detay veremiyorum ödev bitince görsellerle anlatırım.Düzenek kuruldu, yumurtalar işaretlendi ,yerleştirildi ,üretim başladı :)

İrem sabah kurstayken, yazlık-kışlık olayına girdim bu kez çok hızlı bir şekilde bitirdim çünki iyice kısa ve yazlık olanları dolabın en ardına istifledim.Uzun kollular ve kazakların bazıları hala ortamda olmak zorunda çünki..İyi ki de öyle yapmışım bu sabah bir yağmur bir fırtına..

Cumartesi günü İrem ile biraz ders çalıştık, biraz mutfağa karıştık :)

Ağlayan pasta yaptık kızımla, her aşamasında bulundu ;) Önce keki pişirdik ardından krem şanti sürüp dolapta beklettik, servise geçeceğimiz zaman çikolata sos ile de pastamızı ağlattık ;)
Cumartesi akşamları malum balık akşamı, yemekler,kocadan ;) rakı da yoktu, balık da ağladı haliyle ..
Survivor izledik , iyice yayıldık o gece evde tam tatil keyfiydi :)


Pazar öğlene kadar uyuyucam diyen kızım sabah 8,30 da ayaktaymış, ben bir saat daha uyuyabilmişim neyse ki , sonrasında kahvaltı filan derken öğleden sonra kızkardeşim ve yenim  ile aşağıya indik, çocuklar bisiklet sürdü, sonra aldık topumuzu koştuk potalara :))


Pazar sporumuzu da yapmanın haklı gurur ve yorgunluğu ile vede aldık soluğu, duşlarımızı alıp karnımızı doyurduk , İrem tablete eşim uykuya ben mutfağa koştuk .

Annem dün tavuk göndermiş, haşlanmış hazır, onu tiftikledim , bir t.suyu çorba bir de tavuklu pilav aynı anda hazırdı , onlar pişe dursun, ıspanaklarımı yıkadım 3 yufkadan bize kadar  börek sardım attım fırına .
Ev halkı hepsinden yemek isteyince bu akşama da aynı yemekler kaldı .Bİr yandan ıspanak saplarını torbaladım bir öğünlük yemeklik ;) Bezelyemizi de temizleyip torbaladım artık bir pişirmek kaldı onları ;)
Akşam survivor bittikten sonra kitabımı okudum ve hafta bitti..

4 Nisan 2013 Perşembe

Proje Ödevleri part 1 : civciv çıkacak kim çıkacak ?
  Yeni bir yazı dizisi başlıyor , proje ödevleri , maksat bizden sonra gelen velilere faydamız olsun ;) 
Az önce İRem aradı, bir mutlu bir neşeli..


İ : fen ve tek.proje ödevi verdi öğretmen hepimiz çok sevindik . 

Z.A (zavallı anne ) :ivit yavrum neymiş ; 

İ: köy yumurtası alıp evde uygun koşullarda civciv çıkartıp ! civciv buluşma gününde sınıfa götürüces olley olley olley 

Z.A : neeeeeğğğğğğ 


yaaaa :(
ya çıkmazsa civciv ne olacak :D
yukarıdaki şekildeki gibi, ya  Ahmet çıkacak ya Mehmet bakalım göreceğiz..


Kaybedenler Kulübü , geç de olsa izledim..
Yerli yapım filmlerden gidiyoruz.İzlemeyen kaldı mı bilmiyorum bu filmi, ben yeni izledim.Dün geceden beri değişik hallerdeyim..
Filmden geriye çok şey kaldı  , önemli olan da bu değil mi ? Demek ki oldukça başarılı bir çalışma olmuş..

son günlerde facebook ortamında çok gördüğüm bir söz var ,  "Ölümün olduğu yerde daha ciddi ne olabilir ?"    filmde de kullanıldı bu söz.
Durdum düşündüm, yalnızdım bir o kadar kalabalık, iç çektim,iç geçirdim , yalnız yattım :)

Sebebi baba-kız gecesiydi ;)

Geçen cumadan beri İrem'İn geleceği ve eğitim hayatı ile ilgili mühim kararlar almaya çalışıyoruz..Umarım   hakkımızda hayırlı olur :)