12 Kasım 2013 Salı

Şefkatle ilmek ilmek buzları eritiyoruz


İzmir'e kış gelmedi henüz .. ama Van'da bebeler üşüyor ..

şimdi el ele verme zamanı ..

Sevgili Atalet çok güzel düşünmüş .Detayları bu adresten okuyabilirsiniz.  http://atalet.blogspot.com/2013/11/sefkatle-ilmek-ilmek-buzlari-eritiyoruz.html  

Yıllar önce üniversiteyi bitirip eve dönmüştüm , o sıralar  bilgisayar , internet de yok, kitap okumaya ara verdiğimde  annemle örgü örmeye başlamıştım.Kendime dümdüz bir kazak ördüm :) O gün bugün elime şiş almışlığım yok, dikiş konusunda becerim terzilere tapacak derecede ..
Olsun  şimdi  elime bir yumak bir şiş almak için heyecanlıyım ;) Annelere de vermeli haberi, hatta İrem bile örer belki ;)

Sonucunda bir çocuğun gülümsemesi, memnuniyeti bir ömre bedel olacak  , değmez mi ?  


8 Kasım 2013 Cuma

İrem 'in Ankara Gezisi

İrem  ilk  kez bizlerden ayrı  yalnız değil tabii okul arkadaşları ve öğretmenleri ile Ankara'ya  gitti.
Bizim için de bir ilk oldu, hepimiz çok heyecanlıydık.Yola çıkacakları gün İrem heyecandan yerinde duramıyordu zıp zıpladı desem abartmış olmam..
Akşam 22,00 gibi okulda toplandık.Ellerinde minik yastıklar sırt çantaları ile sıraya geçtikleri an ayrılık ciddiye bindi.Didim 'den gelen otobüste okulun Didim şubesi öğrencileri vardı, yanlarındaki koltuklarda yerlerini alan bizim minikler de yola çıktılar ,el sallayan,dualar eden anneler ve hatta otobüsün camına zıplamak suretiyle yapışan babalar eşliğinde..
Gecenin karanlığına karışıp gitmişlerdi işte.Eve döndük, kararlıyım uyuyamam diyorum bu gece kesin..
Geç vakit uyumuşum.Sabah 6,30 telefon bir kez çalıp sustuğunda İrem diye zıpladık eşimle..
Ankara'ya girmek üzereydiler , hayır uyumamıştı çok fazla , iyiydi, yine arayacaktı, hoşçakalın .dıııııttt..
Güne başladığım o saatlerde kalktım , evi toparladım, çamaşır, bulaşık, lavaboyu harttara hurttara ovalarken buldum kendimi saat daha 8 olmamıştı :)
O günü evde geçireyim dedim olmadı, annemi de alıp dışarıda kahvaltı yaptık, Özkanlar'da kurulan büyük pazarı turladık , eve dönünce bir de semtte sebze pazarını dolaştık ..Gün içinde İRem'le çok kez telefonda  görüştük.Sesi şıkır şıkırdı.Evet kahvaltı etmişti, Ankara kalesi , eski evleri geziyordu ve çok fotoğraf çekmişti.Evet üşümüyordu (!) Arkadaşları ile mutluydu ..Öğle yemeği yemişti, köfteyi sevmemiş,çorba,pilav salata puding yemişti ( oh oh 'tu )
Derken Anıtkabir ziyareti , devlet töreni ile okulları adına sevgili Üstün Dökmen konuşma yapıp çelenk koymuştu .Çok duygulanmışlardı.Müzeler, Meclisler ve en son Atatürk'ün evini gezmişlerdi.
En çok kafasına taktığı Anıtkabir'den hatıra eşya alamaması olmuştu.Mekan küçüktü, kalabalıktı , izin vermemişlerdi..
O akşam geçmek bilmedi, annemde yemekteydik ki aradı , yola çıkıyorlardı telefonunu kapatacaktı , ararsak ulaşamazdık , bekliyorduk..
bekledik, bekledik ..
Gece 1 gibi (erken olmasına rağmen ) okula gittik, bütün veliler beklemeye başladık , derken otobüsü gördük.Bu kez uyumuşlardı her biri şişmiş dudaklarla yaklaştı :) çok tatlıydılar, yorgun ama mutluydular.

İlklerin gerçekleştiği bir haftasonu geçirmiştik..

İrem'İn ve öğretmenlerin gözünden Ankara Gezisi ;)

Anıtkabir Töreniİrem 'İn  çektiği fotoğraflar  babasının çektikleri gibi, detaya girmiş çoccem :))nelerrr neler

Biz bu sıralar neler yaptık ;)

29 Ekim Cumhuriyet bayramımızı  gecesi ,gündüzü, okulu,evi ,  sokağı her alanda coşkuyla kutladık. İrem 30 ekim sabahı bugün nerede kutlama var diye uyandı hatta..
Üzerine geldikçe daha da kemikleşen bir durum var.Gerçi Cumhuriyet mitinglerinde de böyle olmuştu, gavur İzmir dendikçe gavurluğumuz tuttu..
Ama ama işte..göreceğimiz güzel , aydınlık günler de gelecek bunun inancını taşıyorum ..


kutlamalar evde başladı 

okulda devam etti 

28 ekim akşamı Karşıyaka üç kuşak oradaydık 

Geçtiğimiz haftalar İrem için sınavlara uyandığı günlerle doluydu.Okulun okul olduğu anlaşıldı :) Çalıştı ve meyvelerini toplamaya da başladı ..Sadece sınav olmuyorlar tabii ,çok eğlenceli ,eğitici ,hayata hazırlamaya yönelik etkinliklerin olduğu günler de oluyor ;) Okul konusunda doğru karar verdiğimizi bir kez daha anladık.

Ben neler yaptım ;) sevdiğim yazarların kitapları çıktıkça aldım ve okumadım yuttum adeta ;) çok mutluyum..
Ve Dağlar Yankılandı,
Hatice ile Pargalı,
Beyoğlu'nun En Güzel Abisi  bitti ..
tanıtımlarını http://kitapladans.blogspot.com/ 'ta bulabilirsiniz..
Hakan Günday Daha 'yı okuyorum o da bugün bitecek sanırım ;)
Dizilerden de The Mentalist her pazartesi yeni bölümü ile yayında ve zevkle takip ediyorum Red John ' a yaklaştığımızı hissediyorum..

Dracula yeni başlamış bir dizi, ilk sezonun iki bölümünü izledim ve takip etme kararı aldım ;)


Tavsiye üzerine Hannibal dizisine bakıyorum birkaç bölüm izledim.Seri katiller hayatıma öyle bir girdi ki..ama bu kez farklı daha çok kan var ..


Bunların yanına bir kadeh şarap ile polar battaniyemi de eklersek kış sezonu geldi diyebiliriz ;)