10 Temmuz 2014 Perşembe

Salihli Sart (Sardes) gezimizHafta sonları çekirdek aile olarak dağ bayır gezmeyi çok sevdiğimizi bilmeyen kalmadı sanırım... Çevre illere açılmadan yakın mesafe gezileri yapıyorduk geçtiğimiz baharda.Zaman zaman paylaştım bunları, Karagöl, Manisa Sipil Zirve, Dikili Nebiler Şelalesi, Alaçatı şimdilik aklıma gelenler ...

Salihli Sart harabelerini de gezmiş hatta tanıtım amaçlı gördüğüm her yazının, tabelanın fotoğrafını çekmiştim.Şimdi onları da bulamıyorum evdeki yedeklerde görürsem güncellerim bu yazıyı ;)

Salihli , İzmir'den yaklaşık 70 km.uzaklıkta, İzmir - Ankara yolu üzerinde Manisa'nın bir ilçesidir. Sart , Lidya devletinin başkenti olup , Salihli beldesidir. MÖ 6. ve 7. yy.da Lİdyalılar yaşamıştır. Sonrasında da Romalılar..Tarihte ilk para burada basılmıştır.Sart Çayı civarında çıkan altın madeni Lidyalılara büyük servet kazandırmıştır. Efsaneye göre Frigya Kralı Midas da, her dokunduğunun altına dönüşmesi lanetinden bu nehirde yıkanarak kurtulmuştur.
Günümüzde Arkeolojik kazılar sonucunda, başta Artemis Tapınağı, Sinagog, Cimnazyum başta olmak üzere altın arıtımevi ve mermerli cadde kenarındaki dükkanlar ile Artemis Mabedi yakınındaki küçük kilise gibi birçok eser ortaya çıkarılmıştır.

Puslu ,kapalı bir havanın hakim olduğu bir sabah yola Salihli'ye doğru çıktık. Sart tabelasını gördüğümüzde karayolunu ter edip döndük. Bu yol üzerinde sağda  Sardes  antik kenti, solda ise Artemis tapınağı  yer alıyor. Sardes antik kentini gezdik önce.


Sonrasında  Artemis tapınağı'na geçtik.
Orası çok büyüleyici bir yerdi.. Ben çok etkilendim. Şehirden uzak biraz da yüksek bir alana yapılmış , kısmen sağlam kalan sütunlar , o gizem ,  o doğa hepsi bir araya geldiğinde çok geçmişe sürükledi beni.
Kilise de vardı tapınağın yanında , gıcırdayan kapısı rüzgara kendini kaptırınca çıkan sesler , o mistik hava bizi de etkiledi ve biraz ürkütücü geldi ..
Çevrede gezip çiçek topladık , serin ama o çok temiz havayı çektik ciğerlerimize..Biz oradayken Japon gezi heyeti ayrılıyordu, diğer yandan Manisa C.Bayar Üni. öğrencileri geldiler, onlar yürüyüş için gelmişlerdi, biraz esneyip köye doğru uzanan patikadan devam ettiler yollarına..
Bİz de aşağı kısımda kalan çay kenarında yürüdük.. İrem'in taşlara olan merakı malum :) baba-kız altın cevheri bulma ümidi de taşıyorlardı içlerinde ama çakıl taşı ile idare ettik ve döndük.Salihli odun köftesi meşhurdur.Bunu küçüklüğümden duyarım , komşu ilçeli olduğumdan ;) Salihli içlerine gitmedik yol üzerinde bir AVM içinde köfteci vardı. İyi ki gitmişiz aslında oldukça lezzetli köfteler yedik , onlar da bildik bir köftecinin şubesiymiş zaten ;) neden yazdım bunları hani oralara gidip köftesini yemeden dönmeyin ;)
Bu arada fotoğraflardaki pus aslında tamamen teknik hata , telefonumun kamerası leke olmuş ben farketmediğim için de üst kısımlar hayal meyal görülüyor ;)
ve final dönüş yolundan bir kare ;


5 yorum:

 1. Her satır her resim ayrı güzeldi ama en son hüzmeli fotoğrafa bayıldım ( o benim olsun).O güzel ellerin,aklın dert görmesin.Bir gün gitmeliyim listeme bir yer daha ekledim sayende,teşekkürler Gonca

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Denizim istediğin fotoğraf olsun , önemli olan onu nasıl gördüğün ;)

   Sil
 2. Sardes'teki kase icine girip poz vermediniz mi? :))
  Guzel korunmus yerlerden biri. Cok severim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kaseli poz da vardı, hatta bir köpüş sürekli bizimle gezdi onu da çekmiştim de bulamıyorum fotoğrafları :))
   güzel korunmuş gerçekten, sütunların olduğu bölge yani tapınağın özellikle bakir kalması şans !

   Sil